Twarda woda zdecydowanie nie jest mile widziana przez użytkowników, którzy cenią sobie czystość i nieskazitelność. Nieestetycznie wyglądające białe oraz rdzawe plamy na odpływach i wokół kranów, a także zacieki i smugi na teoretycznie umytych naczyniach mogą spędzać sen z powiek. Czy jednak poza walorami wizualnymi twardość wody jest zjawiskiem, którym należy się specjalnie przejmować?
Wydatki i częstsze awarie sprzętów AGD
Zmiękczanie wody jest w naszym interesie, zwłaszcza wtedy, gdy mamy nowe sprzęty AGD i chcielibyśmy, by wiernie posłużyły nam przez najbliższe lata. Niestety, woda o nadmiernym stopniu twardości ma niekorzystny wpływ na sprzęty i urządzenia domowe. Kamień sukcesywnie zatyka rury i odpływy, a bębny pralek, czy wnętrza zmywarek już po kilku miesiącach ich użytkowania z wykorzystaniem twardej wody mogą prezentować się nieefektownie. Taka sytuacja wymusza również zwiększenie nakładów na środki odkamieniające i urządzenia uzdatniające wodę. W skrajnych przypadkach konieczna jest także szybka wymiana sprzętów domowych, zatem twarda woda jest zjawiskiem zdecydowanie mało ekonomicznym.
Czy zbyt twarda woda ma negatywny wpływ na zdrowie?
Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, iż twarda ciecz jest szkodliwa dla zdrowia, inni, że wykazuje ona działanie neutralne. Trzecią grupę stanowią entuzjaści twardej wody, którzy twierdzą, że jest ona wręcz zbawienna, ponieważ dostarcza naszemu organizmowi cennych pierwiastków. Jaka jest prawda? Niewątpliwie magnez i wapń zawarte w wodzie w postaci zjonizowanej są łatwiej przyswajalne przez organizm. Mają one właściwości wspomagające pracę serca, kości, układu nerwowego, czy mięśni.
Jakie jest stanowisko przeciwników twardej wody?
Z kolei przeciwnicy twardej wody twierdzą, iż może być ona bezpośrednią przyczyną kamicy nerkowej. Z medycznego punktu widzenia wynika jednak, iż kamica nerkowa jest efektem niedziałających należycie procesów metabolicznych. Okazuje się zatem, iż spożywanie twardej cieczy nie jest tak szkodliwe, jak sądzimy, lecz wszystko jest kwestią odpowiednich proporcji, ponieważ nawet dobroczynne związki i pierwiastki nie powinny być zażywane w nadmiarze. By określić ich udział w naszej wodzie, warto wykonać testy laboratoryjne. Twarda woda w granicach normy zawiera odpowiednio: 30-125 mg Mg/l magnezu oraz 30- 80 mg/l wapnia.
Ciekawe fakty na temat wpływu twardej wody znajdziesz w artykule https://www.zestudni.pl/blog/czy-twarda-woda-szkodzi-wszystko-o-wodzie-z-kamieniem/.
ostatnie komentarze